Drugi po Twardowskim...

opublikowano: 09.05.2011 17:38 | komentarzy: 0 | wyświetlono: 657887 razy
tagi: cwrdw biesiada literacka sia
Drugi po Twardowskim...

... a jedyny potwierdzony przypadek Polaka w kosmosie, Mirosław Hermaszewski, będzie gościem kolejnej biesiady literackiej z cyklu Czytaj, aby zrozumieć świat... kobiet, czytaj, aby zrozumieć świat... mężczyzn. Spotkanie odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 15 maja, o godz. 15. Zapraszają Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych oraz Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły.

Mirosław Hermaszewski, urodzony 15 września 1941 roku w Lipnikach, w dzieciństwie przeżył masakrę własnej rodziny, dokonaną przez UPA podczas rzezi wołyńskiej. W latach 1964-1978 służył na różnych szczeblach oficerskich w wojskach obro ny powietrznej. W roku 1976 wybrany został do międzynarodowego projektu Interkosmos. Wraz z Białorusinem Piotrem Klimukiem przebywał w przestrzeni kosmicznej od 27 czerwca do 5 lipca 1978 roku, na pokładach statku Sojuz 30 i stacji orbitalnej Salut 6. Po powrocie odznaczono Hermaszewskiego m.in. Złotą Gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego. W późniejszych latach otrzymał także inne odznaczenia, w tym Order Uśmiechu (w 1986) i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2003).

Jego postać była bezpośrednią inspiracją dla Ballady o majorze Hermaszewskim, wykonanej przez Macieja Zembatego na Festiwalu Piosenki Prawdziwej w Gdyni (rok 1981). W 2009 roku nakładem wydawnictwa Universitas opublikował autobiografię zatytułowaną Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty.

Na biesiadę wstęp wolny.

Przypominamy również, że ostatnie spotkanie z cyklu odbędzie się 27 maja z udziałem Szymona Hołowni, prezentera i publicysty.

Powiązane wiadomości

Tczew welcome to

 • Tczew welcome to

  W nadchodzący weekend, 14 i 15 maja, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie zaprasza na szczególny koncert - wystąpi Zbigniew Wodecki, akompaniowany przez Orkiestrę Symfoniczną i Kameralną Le Quattro Stagioni.

Czy premier złamał ordynację wyborczą?

 • Czy premier złamał ordynację wyborczą?

  Policja z Tczewa przesłała do Komendy Głównej Policji zebrane przez siebie materiały dotyczące podejrzenia złamania ordynacji wyborczej przez premiera Donalda Tuska. Przed II turą wyborów samorządowych Tusk poparł kandydata PO na prezydenta Starogardu Gd. na spotkaniu w miejscowym starostwie.

Pamięci Płażyńskiego

 • Pamięci Płażyńskiego

  Do końca sierpnia 2011 roku w holu na parterze Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły oglądać można wystawę poświęconą pamięci Macieja Płażyńskiego.

Życie jak garnitur

 • Życie jak garnitur

  Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych wspólnie z Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły rozpoczęło kolejną serię prowadzonych przez Krystiana Nehrebeckiego biesiad literackich z cyklu Czytaj, aby zrozumieć świat... kobiet, czytaj, aby zrozumieć świat... mężczyzn.

na koniec komentarzy
odśwież
 
pokaż zgodne emocje
pokaż wyróżnione
na początek komentarzy
odśwież
 
pokaż zgodne emocje
pokaż wyróżnione
Uwaga! Jeżeli się nie zalogujesz przy Twoim komentarzu pojawi się adres IP.