Złodzieje wpadli w Pelplinie

opublikowano: 24.05.2011 15:35 | komentarzy: 9 | wyświetlono: 109642 razy
tagi: pelplin wyszyński złodzieje policja
Złodzieje wpadli w Pelplinie

Sąd aresztował we wtorek 55-letniego właściciela lombardu z Konina, podejrzanego o zakup skradzionego pierścienia prymasa Stefana Wyszyńskiego. Do kradzieży pierścienia doszło w lutym w katedrze gnieźnieńskiej.

Pierścień po kradzieży został prawdopodobnie zniszczony, a jego elementy sprzedane w kraju i za granicą. Aresztowanemu mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

Jak poinformował we wtorek PAP prokurator rejonowy w Gnieźnie Piotr Gruszka, mężczyzna przyznał się do kupienia złomu metali szlachetnych, stwierdził przy tym, że nie wiedział, iż pochodzi on z kradzieży. Śledczy wyjaśniają, czy złom metali szlachetnych znaleziony w poniedziałek u zatrzymanego mógł być pozostałościami po pierścieniu. "Będziemy dokonywać ustaleń, być może z udziałem biegłego. Znaleziony element jest tak zniekształcony, że trudno rozpoznać co to jest" - powiedział Gruszka.

Trwają poszukiwania kamieni szlachetnych pochodzących z pierścienia. Miały one zostać sprzedane w Belgii.

Do kradzieży pierścienia z wystawy znajdującej się w katedrze gnieźnieńskiej doszło w lutym. Sprawca otworzył gablotę dopasowanym kluczem.

W marcu policjanci ze specjalnej grupy poszukiwawczej natrafili na trop złodziei w okolicach Tczewa w woj. pomorskim. Ustalili, że zameldowali się oni w hotelu w miejscowości Pelplin. Zatrzymano tam trzy osoby, wśród nich Mieczysława W. i Barbarę R. Podczas przeszukania pokoju hotelowego i samochodu, którym dysponowali, policjanci znaleźli klucze, wytrychy i inne urządzenia służące do włamań.

Pierścień pochodził z 1966 roku. Był to dar biskupów polskich dla kardynała Stefana Wyszyńskiego z okazji 1000-lecia chrztu Polski. Był wykonany ze srebra, pozłacany na całej powierzchni, z kilkoma kamieniami szlachetnymi. Umieszczony był na nim wizerunek Matki Bożej. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk zapowiedział w kwietniu, że powstanie replika skradzionego pierścienia.

Powiązane wiadomości

na koniec komentarzy
odśwież
 
pokaż zgodne emocje
pokaż wyróżnione
na początek komentarzy
odśwież
 
pokaż zgodne emocje
pokaż wyróżnione
Uwaga! Jeżeli się nie zalogujesz przy Twoim komentarzu pojawi się adres IP.