Tczew połączy pokolenia

opublikowano: 13.06.2011 21:52 | komentarzy: 89 | wyświetlono: 707180 razy
tagi: dni ziemi tczewskiej bulwar
Tczew połączy pokolenia

Już w tym tygodniu czekają nas Dni Ziemi Tczewskiej 2011. Na półmetku obchodów, w sobotę 18 czerwca, na nadwiślańskim Bulwarze pretendenci do scenicznych zaszczytów staną obok artystów już zasłużonych. Do tych pierwszych zaliczać się będą występujący od godz. 18 trójmiejskie kapele 3 FM i Kręgi, laureaci Przeglądu Amatorskich Zespołów Alternatywnych Undergramy.

Kwintet 3 FM - wokalista Piotr Horbaczewski, gitarzyści Adam Betlejewski i Tomasz Dziewulski, basista Krzysztof Basinski oraz perkusista Adam Idźkowski - zaprezentują mieszkańcom Tczewa swoją intrygującą, koncepcyjnie rzetelną wizję muzyki złożonej z solidnego alternatywnego rdzenia ozdobionego nalotem takich gatunków, jak energetyczny funk, wyrazisty drum'n'bass oraz r'n'b. Głęboko w rockowej estetyce zakorzeniona jest także twórczość powstałej w roku 2006 formacji Kręgi. Pierwotnie zakorzenieni w rocku progresywnym, nie zarzucili charakterystycznej muzycznej wieloznaczności, sięgając jednocześnie po szczery, prosty formalnie przekaz. Grają w składzie: wokalista Piotr Gibner, gitarzysta Michał Pszczółkowski, basista Marek Ciman oraz perkusista Maciej Szymborski.

Poczet artystów bardziej doświadczonych otwiera zespół Roan, którego debiut sceniczny odbył się podczas festiwalu Jarocin 1991. Muzycy występowali także na festiwalu w Opolu (lata 1998 i 2001) i podczas Sopot Hit Festiwal 2009. W roku bieżącym z piosenką Maybe wzięli udział w polskich eliminacjach do konkursu Eurowizja. W swoim dorobku mają cztery płyty - ostatnią, zatytułowaną Przez cały dzień przez cały czas, z roku 2001. Do ich najbardziej znanych utworów należą m.in. Ten zimowy czas, Soundcheck i Podnieś głowę. Kariera muzyczna poniosła kapelę daleko poza granice ojczystego kraju - koncertowali m.in. w USA i zachodniej Europie, a ostatnie pięć lat spędzili na występach w Chinach, regularnie odwiedzając takie miasta, jak Nanjing czy Pekin. Zespół Roan tworzą: wokalista i gitarzysta Zbyszek Man, drugi gitarzysta Tomasz Pacanowski, basista Andrzej Man oraz perkusista Kuba Mikulski (wnuk aktora Stanisława Mikulskiego, czyli niezapomnianego kapitana Klossa).

Wymienione wyżej formacje stanowić będą support dla prawdziwej gwiazdy polskiej sceny muzycznej, wokalistki, o której niegdyś mawiano, że najszczęśliwsza jest wtedy, gdy ma doła - Kasi Kowalskiej. Artystkę z Tczewem łączy subtelna więź - producentem jej debiutanckiego albumu Gemini (rok 1994), ale także przyjacielem i mentorem, był nie kto inny, jak Grzegorz Cugowski, któremu Kowalska złożyła hołd swoją ostatnią płytą pt. Moja krew, zawierającą interpretacje pamiętnych przebojów Republiki. Nim doszło do jej nagrania, wokalistka przeszła długą drogę - m.in. wydała osiem albumów długogrających (większość z nich pokryła się platyną), została dwukrotną laureatką nagrody Superjedynek za najlepszą płytę rockową (w roku 2001 i 2005), piosenką Chcę znać swój grzech reprezentowała Polskę podczas konkursu Eurowizja 1996 w Oslo i zagrała w filmie Macieja Dutkiewicza Nocne graffiti (1996), ale stoczyła też wieloletnią walkę z depresją (należy do wciąż wąskiego grona polskich artystów, którzy przyznają się do tej choroby).
Występ Kasi Kowalskiej rozpocznie się o godz. 22.

Oprócz powyższych koncertów przewidziano także pokaz sztucznych ogni i Retro Dancing (oba od godz. 24). Od 18 czerwca na Bulwarze będzie można także znaleźć stanowiska Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Tczewskiego Klubu Krótkofalowców, IV Jarmark Sambora oraz chaty Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, TTK "Brama" i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wszystkie czynne będą od godz. 14 do 20. W tych samych godzinach wyłącznie w sobotę odwiedzić będzie można chatę Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Powiązane wiadomości

Niedziela ponadnarodowa

  • Niedziela ponadnarodowa

    Już w tym tygodniu czekają nas Dni Ziemi Tczewskiej 2011. W niedzielę 19 czerwca na zakończenie obchodów organizatorzy mają dla mieszkańców Tczewa propozycję bardziej stonowaną, ale przy tym - znacznie bardziej egzotyczną.

Dni Tczewa, Święto Młodzieży

  • Dni Tczewa, Święto Młodzieży

    Już w tym tygodniu czekają nas Dni Ziemi Tczewskiej 2011. Obchody rozpoczną się w piątek, 17 czerwca, będący jednocześnie dniem Święta Młodzieży, więc to ona będzie dominować na scenie nadwiślańskiego Bulwaru.

Niepokonani, niezapomniani

  • Niepokonani, niezapomniani

    Ciepłemu latu dodadzą jeszcze więcej żaru, a chłodne rozgrzeją - tak czy inaczej mieszkańcy Tczewa tylko na tym zyskają. Autorzy kultowych przebojów Niepokonani i Autobiografia, zespół Perfekt, zagrają w naszym Amfiteatrze.

na koniec komentarzy
odśwież
 
pokaż zgodne emocje
pokaż wyróżnione
na początek komentarzy
odśwież
 
pokaż zgodne emocje
pokaż wyróżnione
Uwaga! Jeżeli się nie zalogujesz przy Twoim komentarzu pojawi się adres IP.