Zachwyt ceramiczny

opublikowano: 05.05.2011 07:25 | komentarzy: 45 | wyświetlono: 323613 razy
tagi: cwrdw wystawa
Zachwyt ceramiczny

11 maja 2011 roku o godz. 18 Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły zaprasza na wernisaż wystawy rzeźb Stanisława Koniecznego. Wstęp wolny.

Nieżyjący od 30 lat Stanisław Konieczny, urodzony w roku 1933 we francuskim Montceau-les-Mines, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Gdańsku - dyplom uzyskał w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego, na Wydziale Rzeźby i Ceramiki. Choć zaczynał od sztuki użytkowej (pozostającej jednak twórczością szczególną, codzienne stołowe zastawy i ozdoby utrzymane były bowiem w antropomorficznej formie), z czasem celować zaczął w ceramicznych panneaux, wolnostojących konstrukcjach o monumentalnym rozmachu, hybrydach racjonalnej architektury i swobodnej abstrakcji.

Konieczny budował swą renomę na krajowych i zagranicznych wystawach - do najwcześniejszych, w których wziął udział, należały Ogólnopolska Wystawa Ceramiki Artystycznej w Sopocie oraz wystawa w austriackim Gmunden (obie w roku 1959). Wystawiał się też m.in. na Międzynarodowych Biennale Ceramiki Artystycznej w Vallauris (w latach 1968, 1970 i 1976), prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Ceramiki w Guldo-Tadino we włoskiej Perugii (1969) oraz na Światowej Wystawie Ceramiki Artystycznej w Londynie (1974). Jego prace zdobią zbiory muzeów w Faenza i Vallauris oraz m.in. gdańskich, szczecińskich, wrocławskich i warszawskich Muzeów Narodowych.

Na przełomie listopada i grudnia zeszłego roku w Centrum Kultury i Sztuki mogliśmy zapoznać się z pracami Stanisława Koniecznego oraz jego żony, Janiny Karczeskiej-Koniecznej, na wystawie zatytułowanej Ceramiczny świat.

Powiązane wiadomości

Pamięci Płażyńskiego

  • Pamięci Płażyńskiego

    Do końca sierpnia 2011 roku w holu na parterze Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły oglądać można wystawę poświęconą pamięci Macieja Płażyńskiego.

Wyimki z dziejów tczewskiej prasy

  • Wyimki z dziejów tczewskiej prasy

    10 maja 2011 roku o godz. 17 Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zaprasza do Biblioteki Głównej (ul. J. Dąbrowskiego 6) na wernisaż wystawy Czasopiśmiennictwo tczewskie.

Wernisaż wystawy

  • Wernisaż wystawy

    W dniu jutrzejszym, 26 listopada 2010 roku, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie zaprasza na wernisaż wystawy prac Janiny Karczewskiej-Koniecznej i jej męża, Stanisława Koniecznego, pt. Ceramiczny świat.

na koniec komentarzy
odśwież
 
pokaż zgodne emocje
pokaż wyróżnione
na początek komentarzy
odśwież
 
pokaż zgodne emocje
pokaż wyróżnione
Uwaga! Jeżeli się nie zalogujesz przy Twoim komentarzu pojawi się adres IP.